piątek, 26 sierpnia 2011

Prezydent podpisał ustawy o abolicji dla cudzoziemców

Polska jako kraj rozwijający się jest coraz atrakcyjniejsza dla cudzoziemców, konieczna jest więc świadoma polityka imigracyjnej - mówił dziś prezydent Bronisław Komorowski po podpisaniu ustaw wprowadzających m.in. abolicję dla cudzoziemców przebywających w Polsce.




Regulacje zostały przyjęte przez Sejm 28 lipca. Ich zapisy wejdą w życie na początku 2012 roku. Zgodnie z nimi abolicją objęci są cudzoziemcy przebywający w Polsce nieprzerwanie od 20 grudnia 2007 roku. Tym razem (to już trzecia abolicja) przepisy są bardziej liberalne niż te z lat ubiegłych. Wówczas trzeba było wykazać, że przebywa się w Polsce 10 lat, przedłożyć tytuł do zajmowanego lokalu i mieć pozwolenie na pracę.

Lenny Kravitz: Ameryka to wciąż podzielony, rasistowski kraj

Właśnie ukazał się najnowszy album Lenny'ego Kravitza "Black and White America". Już sam tytuł sugeruje, że piosenkarz ma zamiar poruszyć nim kilka poważnych kwestii - do nagrania krążka zainspirował go podobno film dokumentalny o rasistowskich uprzedzeniach wobec prezydenta Obamy.




Prace nad krążkiem trwały dwa lata. Na okładce widać siedmioletniego Kravitza z wymalowaną pacyfą na czole. Artysta przyznał, że inspiracją dla niego był nie tylko funk lat 70., ale również dzisiejsza scena polityczna Stanów Zjednoczonych.


- Oglądałem film dokumentalny o ludziach, którzy sprzeciwiali się wyborowi Obamy na prezydenta, bo uważali, że to już nie będzie przedstawiciel "prawdziwej Ameryki". Przeraziło mnie to, ile było w nich złości i nienawiści. Nie mogłem uwierzyć, że ludzie mogą wypowiadać się w ten sposób - mówi w wywiadzie dla serwisu Spinner.

wtorek, 23 sierpnia 2011

Russell Peters - White & Black Comedy

Eskalacja nienawiści. Zniszczono dwujęzyczne tablice w Puńsku

28 tablic z litewskimi nazwami miejscowości w gminie Puńsk zostało w poniedziałek zamalowanych białą i czerwoną farbą. W Krynkach w pobliżu synagogi pojawił się skinhedzkie hasła. W dalszym ciągu poszukiwani są sprawcy podpalenia domu modlitwy muzułmanów w Białymstoku oraz autorzy antysemickich haseł w Orli.




Dwujęzyczne tablice z nazwami miejscowości w gminie Puńsk, gdzie mieszka 80 procent Litwinów, ktoś zniszczył w nocy z niedzieli na poniedziałek. 28 sztuk. Litewskie nazwy zostały zamalowane białą i czerwoną farbą, w kształcie polskiej flagi. Wygląda na to, że ktoś używał spraya. Dodatkowo pomalowany został też pomnik upamiętniający stulecie pierwszego przedstawienia teatralnego w języku litewskim, które odbyło się w gminie. Tam pojawił się napis "Falanga"(nazwa radykalnego obozu narodowego powstałego w 1935 roku - red.) i jej symbol - ramię z mieczem, a "biało-czerwoną flagą" zamalowano główne hasło pomnika, napisane po litewsku.

Bo napuszczę "skinów białej rasy". Nazi-pamiątki na Rynku

Byłem w sobotę z dziewczyną na Rynku. Na festiwalu rękodzieła ludowego mnóstwo ludzi, w tym zagraniczni turyści. Obok - targ staroci. A na nim natrafiliśmy na dziwaczne pomieszanie biżuterii i przedmiotów z symbolem gwiazdą Dawida z metalowymi swastykami, orderami nazistowskimi.




Niesmak to mało powiedziane. Po zwróceniu uwagi sprzedawca popatrzył na nas jak na przybyszów z Marsa. "Co to państwu przeszkadza?". Dwa stoliki dalej, pod baldachimem, stał stolik organizatorów targów. Był tam wywieszony regulamin imprezy, na którym jak byk stało - obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży faszystowskich czy nazistowskich "pamiątek". Poprosiłem o interwencję, pani zbulwersowana wstała od stołu i ruszyła w stronę sprzedającego. Podziękowaliśmy, zamieniliśmy parę słów z organizatorami, poszliśmy dalej. I znowuż - pani pośród biżuterii miała pierścionki z symbolami swastyki. Po raz kolejny zwróciłem uwagę - pani grzecznie schowała bulwersujące okazy, ale też patrzyła na nas dziwnie. Ludzie wokół podobnie.

środa, 17 sierpnia 2011

Segregation at the Beauty Counter: A Case Against Black Beauty Companies

Do too many black beauty companies lose by focusing on the differences between the races?


Almost 100 years ago, Madam CJ Walker became America’s first self-made female millionaire of any race by creating hair products specifically for black people. This brilliant entrepreneur took advantage of the beauty industry’s decision to ignore black consumers by instead serving them well. An economic visionary, Walker also created a beauty school that fed a job market for the black women selling her products. Madam CJ Walker’s acumen in the field of beauty was an overall boon to African-Americans.

In the ‘50s Abram Minis, founder of Carson, Inc., made a grip formulating ubiquitous household products like Dark & Lovely. Black entrepreneurs Edward and Bettiann Gardner founded SoftSheen in the ‘60s, the firm responsible for the infamously greasy Care Free Curl. The early ‘70s saw the birth of Fashion Fair cosmetics, launched by the owners of Johnson Publishing to help black women find make-up that matched their skin. Black businesses have been central to the development of products African-American women need to look good.

poniedziałek, 15 sierpnia 2011

Nowy Spiderman ma czarną twarz. Ameryka nie do końca może się z tym pogodzić...

Stary" Spiderman umarł w czerwcu. Nowy narodził się w sierpniu i zaskoczył wszystkich. Po zamiast Petera Parkera, w odświeżonej historii wydawnictwa Marvel głównym bohaterem jest pół-Murzyn, pół-Latynos Miles Morales.


Z Peterem Parkerem - alter-ego Spidermana - czytelnicy serii "The Ultimate Spiderman" z wydawnictwa Marvel pożegnali się w czerwcu, gdy zginął w walce z Zielonym Goblinem. Na sierpień Marvel zapowiedział wkroczenie do serii nowego wcielenia człowieka-pająka i dotrzymał słowa.

Z pozoru niewiele się zmieniło. Poznajemy nastolatka, outsidera i samotnika, który chadza własnymi ścieżkami i odstaje od innych rówieśników. Aż do dnia, w którym odkrywa swoje supermoce i staje do walki ze złem grożącym światu.

Ale tym razem Spiderman przeszedł zgodną z duchem czasów i amerykańską polityczną poprawnością metamorfozę - Miles, przyszły Spiderman, jest pół-Murzynem, pół-Latynosem i wychowuje się w jednej z najbardziej kolorowych dzielnic Nowego Jorku - Brooklynie. 

środa, 10 sierpnia 2011

UN urges greater appreciation of indigenous culture and creativity

9 August 2011 – Secretary-General Ban Ki-moon today urged the world to recognize the right of indigenous peoples to control their intellectual property, saying they needed help to protect, develop and receive fair compensation for their cultural heritage and traditional knowledge.


“Indigenous peoples face many challenges in maintaining their identity, traditions and customs, and their cultural contributions are at times exploited and commercialized, with little or no recognition,” Mr. Ban said in a message to mark the International Day of the World's Indigenous Peoples.

“I encourage all Member States to take concrete steps to address the challenges facing indigenous peoples – including marginalization, extreme poverty and loss of lands, territories and resources. Countries should also commit to ending the grave human rights abuses that indigenous peoples encounter in many parts of the world,” he said.

Emigranci z Polski wciąż wspierają rodziny - do kraju płyną miliardy euro

Blisko milion Polaków regularnie przesyła pieniądze swoim rodzinom w Polsce - pisze "Gazeta Wyborcza" powołując się na szacunki NBP. Kwoty są dziś mniejsze niż trzy-cztery lata temu.


"Gazeta" opisuje historie kilku emigrantów - m.in. Janusza i Magdy z Monachium, Agnieszki z Rotterdamu - którzy regularnie wysyłają swoim rodzinom (rodzicom, dzieciom) pieniądze.

Według wyników badań NBP, na które powołuje się "Gazeta", takich historii są tysiące - ok. połowa z 2 mln emigrantów zarobkowych wysyła pieniądze rodzinom w kraju. Bank Centralny co roku pyta o to emigrantów w Wlk. Brytanii, Irlandii, Niemiec i Holandii.

Azyl w Europie — afrykańska fatamorgana

Dwudziestu pięciu uchodźców udusiło się właśnie pod pokładem łodzi zmierzającej do Włoch. Nie jest to zaledwie kolejny epizod w kryzysie uchodźców, który od niepamiętnych czasów trwa w okolicach południowego wybrzeża Starego Kontynentu. Przeciwnie – to część strategii, jaką Europa przyjęła, by odstraszać poszukujących tu azylu.


Basen Morza Śródziemnego to nic innego, jak masowy grób. Tylko od początku roku zginęło tu ponad 1800 osób. Zmarły z pragnienia lub utopiły się. Zabił je lodowaty mróz europejskiej polityki imigracyjnej. Wyspa Lampeduza jest jak tratwa dla rozbitków uciekających ze swoich domów.

Wielu z nich nigdy do niej nie dociera. Tych, którym się to udaje, czeka natomiast rozczarowanie. Odsyła się ich bowiem z powrotem. Na taki los skazana jest większość uchodźców. Jeśli cokolwiek działa skutecznie w unijnej polityce ds. uchodźców, są to z pewnością procedury repatriacyjne.

Kiedy okazuje się, że stare umowy dotyczące właśnie repatriacji da się podpisać bez większych zmian również z nowymi afrykańskimi rządami, europejscy ministrowie reagują z zadowoleniem. Działa stara zasada: „co z oczu, to z serca”.

Uroczystości Dnia Pamięci o Zagładzie Romów

- Najwyższy czas, aby obecne w świecie polityki i w społeczeństwach uprzedzenia wobec Romów i Sinti zwalczać w takim samym stopniu co antysemityzm - apelował szef Centralnej Rady Sinti i Romów w Niemczech Romani Rose podczas wtorkowej uroczystości Dnia Pamięci o Zagładzie Romów.


Uroczystość zorganizowano w 67. rocznicę likwidacji przez Niemców tzw. obozu rodzinnego dla Cyganów (Zigeunerfamilienlager) w Birkenau. W nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 r. w komorze gazowej zgładzono tam prawie 3 tys. dzieci, kobiet i mężczyzn. Wtorkowym uroczystościom patronował prezydent Bronisław Komorowski.

Zdaniem Rosego, nadszedł czas, aby "rządy i organa państwowe traktowały Sinti i Romów jako równoprawnych partnerów w dialogu politycznym i wspólnie z nimi wypracowywały konkretne i trwałe rozwiązania" - mówił. Podkreślił zarazem, że sytuacji Sinti i Romów w Europie zagraża "rasistowska polityka izolacji, która dotyczy coraz większej liczby krajów".

Romowie: Potępić antycyganizm, jak antysemityzm

Najwyższy czas, aby panoszący się w świecie polityki i w społeczeństwie antycyganizm był potępiany w takim samym stopniu co antysemityzm - powiedział szef Centralnej Rady Sinti i Romów w Niemczech Romani Rose podczas uroczystości Dnia Pamięci o Zagładzie Romów.


Uroczystość zorganizowano w 67. rocznicę likwidacji przez Niemców tzw. obozu rodzinnego dla Cyganów (Zigeunerfamilienlager) w Birkenau. W nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 r. w komorze gazowej zgładzono tam prawie 3 tys. dzieci, kobiet i mężczyzn.

Wtorkowym uroczystościom patronował prezydent Bronisław Komorowski.

poniedziałek, 1 sierpnia 2011

Help! Poles are not coming

Despite efforts by Germany's Chamber of Commerce, Poles and young people from other border countries are not rushing to Germany to become apprentices.


The flood of workers from Poland mooted in the German press before the country opened its borders fully on 1 May has not materialised, wrotes this week's Der Spiegel.

The weekly points out that this is bad news for German entrepreneurs and the economy in general.

Companies had been hoping that Poles, Czechs and others would fill a widening skills gap, which if not solved will slow down growth in Germany.

Lampedusa: znaleziono 25 ciał na przeciążonej łodzi z uchodźcami

Włoska straż przybrzeżna znalazła ciała 25 młodych mężczyzn w luku łodzi, która. wylądowała na wyspie Lampedusa. Łodzią podróżowało w sumie 296 uchodźców.


Przyczyna śmierci mężczyzn jest jeszcze nieznana, ale policja przypuszcza, że wszyscy udusili się w zatłoczonym luku.

Ciała znaleziono gdy uchodźcy przechodzili z łodzi na okręt straży przybrzeżnej. Obecnie znajdują się w ostnicy na Lampedusie.

271 pasażerów łodzi przeżyło. Wśród nich jest 36 kobiet i 21 dzieci. 

Sejm upamiętni zagładę Romów i Sint

Sejm przyjął uchwałę o ustanowieniu 2 sierpnia Dniem Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. W tym roku przypada tego dnia 67. rocznica likwidacji tzw. rodzinnego obozu cygańskiego w Auschwitz II - Birkenau.


Za przyjęciem uchwały było 419 posłów, jeden był przeciw. "W hołdzie Romom i Sinti, ofiarom niemieckiego nazistowskiego ludobójstwa, Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanawia dzień 2 sierpnia Dniem Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti" - brzmi tekst przyjętej uchwały. Ustanowienie 2 sierpnia Dniem Pamięci było inicjatywą Zespołu ds. Romskich, części Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

W niemieckim obozie zagłady Auschwitz II - Birkenau w nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 roku w komorze gazowej zginęło prawie 3 tys. cygańskich dzieci, kobiet i mężczyzn. W ten sposób dokonano, zgodnie z rozkazem Reichsfuehrera SS Heinricha Himmlera, likwidacji tzw. rodzinnego obozu cygańskiego (Zigeunerfamilienlager).