wtorek, 30 listopada 2010

Cudzoziemiec przestępca ryzykuje deportację

Szwajcarzy wypowiedzieli się wczoraj w referendum za wydaleniem z kraju obcokrajowców, którzy popełnili ciężkie przestępstwa.

Według nieoficjalnych wyników 52,9 proc. głosujących poparło inicjatywę skrajnej Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVP), dokładnie rok po wyraźnym „tak” w referendum dla zakazu budowy minaretów. Cudzoziemcy, którzy dopuszczą się poważnych przestępstw, takich jak morderstwo czy gwałt, mają być automatycznie wydalani z kraju. Podobnie jak imigranci, którzy wyłudzają pomoc socjalną. 

poniedziałek, 29 listopada 2010

Masaj z komórką

Najbardziej znane plemię Afryki mierzy się z nowoczesnością. Kiedyś Masajowie wymienili odzienie ze skór na koce w szkocką kratę. Wkrótce czeka ich większa rewolucja obyczajowa.


Ile masz krów? Ani jednej? To z czego ty żyjesz? Z kóz? – dopytuje się James Nkurumwa, gdy siedzimy w cieniu akacji, jedynej w sąsiedztwie jego rodzinnej osady. W tych stronach, w buszu Rowu Afrykańskiego na pograniczu Kenii i Tanzanii, drzewa nie mają wzięcia – nie dość, że zasłaniają pasące się stada, to jeszcze dają schronienie lampartom i lwom oraz wabią niebezpieczne słonie. W pobliżu osiedli wycina się więc wszystko jak leci, zostają tylko pojedyncze egzemplarze, zazwyczaj rozłożysta akacja. Tak, by w upalne popołudnie było gdzie usiąść i spokojnie pogawędzić. – Ale gdybyś chciał, mógłbyś kupić krowy, prawda? Macie w Polsce pastwiska?

piątek, 26 listopada 2010

Emigranci oczekują na bilet powrotny

Dwudziestego ósmego listopada Mołdawianie wybiorą swoich deputowanych. Stawką głosowania jest przezwyciężenie kryzysu politycznego i społecznego oraz wybór pomiędzy zbliżeniem z Unią Europejską a zbliżeniem z Rosją. Emigranci pozostający poza krajem mają nadzieję, że wynik umożliwi im powrót do domu. 


Jak będzie, tak będzie, ale diaspora mołdawska z całego serca pragnie, żeby skończyła się „tragedia Woronina (prezydent z lat 2001–2009 Władimir Woronin wciąż jeszcze nie ma następcy; deputowani wybrani 28 listopada będą musieli wyznaczyć nowego prezydenta). Myślą tak również ci, którzy wyemigrowali w czasach Lucinschiego (prezydent 1997–2001), pod którego rządami żyli w warunkach nieludzkich i umierali z głodu.

czwartek, 25 listopada 2010

Koniec tolerancji

W Holandii islamiści, we Francji przestępcy, w Niemczech darmozjady – imigranci stają się kozłami ofiarnymi Europy. Czy potrzebujemy więcej przyjezdnych? I czy potrafimy ich zintegrować? Te dylematy z całym dramatyzmem staną również przed Polską.

Imigranci są twarzą Europy. Wystarczy wyjść na ulicę dowolnej zachodniej stolicy, by zobaczyć wszystkie rasy świata, usłyszeć kilkaset języków, zasmakować kilkudziesięciu kuchni i kultur. Ale wystarczy też zajrzeć na zaplecze restauracji, przypatrzeć się śmieciarzom i robotnikom na budowie, by zobaczyć, że imigranci wykonują najbrudniejsze i najgorzej płatne prace. Wystarczy wreszcie otworzyć dowolną europejską gazetę, by dojść do wniosku, że są też jedynym naprawdę wspólnym problemem całego kontynentu: w Grecji szturmują wyspy, w Niemczech drenują państwo socjalne, we Francji napadają na policjantów, w Holandii grożą śmiercią krytykom islamu.

Ethno Jazz Festival we Wrocławiu

Dla fanów muzyki jazzowej z różnych zakątków świata - we Wrocławiu rozpoczęła się jesienna edycja Ethno Jazz Festival 2010! Ten wrocławski projekt już od pięciu lat przyciąga do stolicy Dolnego Śląska zwolenników ekskluzywnej muzyki. Podczas festiwalu zagrają między innymi: legendarny pianista Herbie Hancock, mistrz saksofonu Jan Garbarek, portugalska wokalistka fado Teresa Salgueiro, Gotan Project, Touch of Ireland, Angelique Kidjo - królowa world music oraz czarnoskóra gwiazda flamenco Concha Buica. Szczegółowy program oraz wszelkie informacje dostępne na oficjalnej stronie festiwalu.


Ethno Jazz jest formą muzyki etnicznej, w której słychać duży wpływ jazzu. Muzyka etniczna wywodzi sie z muzyki tradycyjnej czy folku, której często źródłem jest dany region geograficzny. Początkowo ta forma muzyczna popularność zyskała głównie w regionach Indii, Ameryki Łacińskiej i Afryki by później rozprzestrzenić się na cały świat.

Ethno Jazz powstał w wyniku interakcji Nowego Orleanu i Kuby, Afro-Kubańskiego jazzu z lat 40tych i 50tych IX wieku oraz wpływu jazzu Arabskiego z lat 50tych i 60tych oraz inspiracji muzyką Beatlesów i Rock Jazzu z lat 60tych i 70tych. Globalny zasięg ta forma muzyczna zaczęła zyskiwać około roku 1990 wraz z postępującą globalizacją, rozwojem internetu oraz pierwszymi głośnymi sukcesami muzyków popularyzujących ten rodzaj muzyki. Od roku 1990 zaczęto utożsamiać muzykę Ethno Jazz z jazzem tworzonym wg najlepszych wzorców zaczerpniętych z regionów Ameryki i Europy ale tworzoną przez muzyków pochodzących z innych regionów, głównie z Południowej Azji i Chin a przez to z mocnym akcentem egzotycznej żywiołowości. 

wtorek, 23 listopada 2010

Nicolas Sarkozy says sorry for national identity ministry

French president apologises for causing 'misunderstanding' as he tries to soften image to improve ratings.


Nicolas Sarkozy has admitted that he was wrong to create a ministry of immigration and national identity and that his nationwide debate on what it means to be French had led to tension and misunderstanding.

In a primetime TV interview last night, the French president took the out-of-character step of analysing his mistakes and apologising as he tried to present a more humble side of his personality before the difficult battle to be re-elected in 2012.

poniedziałek, 22 listopada 2010

Refugee professionals serving the community in Namibia

OSIRE, Namibia, November 22 (UNHCR) – When Victoire Mpelo fled his native Democratic Republic of the Congo, practising medicine again was probably one of the last things on his mind. Yet, some 10 years later, the doctor is kept busy every day, looking after fellow refugees in Namibia's Osire settlement.


Meanwhile, the nearby Osire Secondary School, headed by another refugee, Come Niyongabo from Burundi, is ranked among the top secondary education establishments in the country. When it comes to social services, the refugees in Namibia's dusty Osire settlement are almost completely self-sufficient.

środa, 17 listopada 2010

Wykształceni Niemcy opuszczają ojczyznę

Blisko 40 tys. wysoko wykwalifikowanych Niemców opuszcza rocznie ojczyznę. Najbardziej popularne wśród emigrantów są Wielka Brytania i Szwecja - pisze "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Niemiecka gospodarka traci rocznie kilka tysięcy wykwalifikowanych pracowników. Między 2005 a 2009 rokiem z kraju wyemigrowało rocznie średnio 40 tys. przedstawicieli kadry zarządzającej i naukowców. W tym samym czasie do Niemiec przyjechało tylko 38,5 tys. osób z podobnymi kwalifikacjami. Rocznie rynek traci więc 1,5 tys. specjalistów - wynika z badania przeprowadzonego przez Federalny Instytut Badań Demograficznych (BiB) na zlecenie Fundacji Bertelsmanna.

wtorek, 16 listopada 2010

Rasizm nasz codzienny

Matka dziewięcioletniej Wietnamki pobitej w szkole przez kolegów usłyszała od wychowawczyni, że widocznie ich sprowokowała. W Polsce jest milczące przyzwolenie na zachowania rasistowskie.
 

 
Taki wniosek wynika z raportu "Rasizm w Polsce" przygotowanego przez Helsińska Fundację Praw Człowieka. Wyniki raportu Fundacja ogłosi dzisiaj.

- Oficjalna liczba przestępstw na tle rasistowskim i ksenofobicznym jest w Polsce niewielka, choć . przypuszcza się, że spora może być tzw. ciemna liczba, czyli ilość przestępstw niezgłoszonych - mówi Agnieszka Mikulska, autorka raportu. - Niezależnie od ciemnej liczby Polska jest krajem o stosunkowo małym nasileniu takich incydentów. W przeciwieństwie do innych krajów europejskich nie ma u nas znaczącej partii politycznej, której program bezpośrednio odwoływałby się do rasizmu i ksenofobii. W mediach też nie ma nagonki na cudzoziemców. To powoduje, że nie ma w Polsce dyskusji na temat rasizmu. Mimo, że - jak wynika z naszych badań - postawa tolerancji i przyzwolenia dla zachowań rasistowskich jest dość powszechna.

poniedziałek, 15 listopada 2010

Ponadsilosowa polityka imigracyjna

Polska potrzebuje przemyślanej polityki imigracyjnej. Powinno wypracować ją wspólnie kilka ministerstw. To ważne dla gospodarki i społeczeństwa.


W Polsce potrzebna jest polityka ponadsilosowa. Tylko dzięki ścisłej współpracy wielu ministrów można osiągnąć ważne dla Polski cele.

O taką dobrą współpracę powinien zadbać sam premier. Poniżej podam jeden przykład takiej polityki, ale można ich podać bardzo wiele.

Obecnie ostatnie pokolenie wyżu demograficznego 20- i 30-latków ma i prawdopodobnie będzie miało mało dzieci, więc ludność Polski będzie maleć, z obecnych 38 milionów do 33 milionów w 2050 roku. Będziemy małym krajem starych ludzi z bardzo niskimi emeryturami.

Żywiołowa imigracja mogłaby rozwiązać ten problem, ale istnieje wysokie ryzyko, że powstaną getta słabo asymilujących się imigrantów.

niedziela, 14 listopada 2010

Co się stało z państwem duńskim?

Dania – niegdyś przyjazna wobec przybyszy z innych krajów – dziś kipi nienawiścią do imigrantów. Frankfurter Rundschau przestrzega – Europa może wkrótce pójść jej śladem.


Za siedmioma górami, za siedmioma lasami było sobie kiedyś państewko o nazwie „Dania”. Leżało ono na północy Europy i słynęło z życzliwości wobec cudzoziemców oraz liberalizmu w kwestiach społecznych. Jego obywatele byli dumni ze swych postępowych poglądów i mogli uchodzić za wzór do naśladowania dla reszty Europy. Dziś ten skandynawski kraj pojawia się na pierwszych stronach gazet głównie za sprawą ksenofobii i najsurowszych w Europie przepisów imigracyjnych, które, gdy je porównać z duchem liberalizmu, jaki panował tam do niedawna, zakrawają na kpinę. Owszem, Dania to wciąż wzór do naśladowania – z tą jednak różnicą, że ci, którzy obecnie sekundują jej mieszkańcom, wywodzą się z zupełnie innego obozu. „Przyjęte przez nas przepisy będą wkrótce służyły za punkt odniesienia dla innych krajów”, chełpią się przedstawiciele tamtejszej prawicy. Jak pokazują doświadczenia ostatnich lat, wygląda na to, że wkrótce trzeba będzie przyznać im rację.

piątek, 12 listopada 2010

Africans and Asians attracted to Latin America as a migration route

MEXICO CITY, Mexico, November 10 (UNHCR) Yakpaoro is part of a new trend in South America. The refugee from Guinea is one of a growing number of Africans and Asians, many of them refugees, making their way to the continent before joining mixed migration routes from the south to the north.


UNHCR statistics show that so far this year between five and 40 per cent of total asylum applications submitted in various Latin American countries were lodged by nationals from Asia and Africa. In the past, these countries were almost exclusively hosting refugees from regional states, especially Colombia.

czwartek, 11 listopada 2010

Imigranci zabierają Brytyjczykom... miejsca w więzieniach

Jeden na ośmiu więźniów jest obcokrajowcem. Premier David Cameron w ramach oszczędności chce ich odesłać do krajów pochodzenia, nawet jeśli nie zgodzą się na to dobrowolnie - pisze "Daily Mail", oceniając, że cudzoziemcy "zamulają" więzienia. Według gazety w czasie obecnej wizyty w Chinach Cameron będzie przekonywał gospodarzy, by zgodzili się przyjąć 364 Chińczyków przebywających w brytyjskich zakładach karnych. "Premier zdecydowany jest zrobić, co w jego mocy, by odesłać możliwie największą liczbę więźniów do ich krajów pochodzenia" - cytuje dziennik rządowe źródło.

"Oczywiście prawa człowieka muszą być wzięte pod uwagę. Nikt nie będzie odesłany do kraju, jeśli grożą mu tortury lub śmierć. Premier wie, że sprawa jest trudna, ale będzie rozmawiał o niej z szefami rządów innych krajów. Jest przekonany, że będzie to miało wymierny efekt" - przekonuje informator gazety. 

Dikanda - Muzyka Czterech Stron Wschodu (1999)

"Muzyka czterech stron wschodu" szczecińskiego zespołu Dikanda istniejącego od 1997 roku jest płytą, której ranga sięgnęła miana kultowej. Pomimo wydania trzech płyt w przeciągu dziesięciu lat  /Jakhana Jakhana 2002, Usztijo 2004, Ajotoro 2007/ jej popularność nie została przyćmiona.



Płyta serwuje nam tytułową muzykę czterech stron wschodu. Można tutaj się doszukiwać inspiracji muzyką cygańską, żydowską czy bałkańską. Ciekawe aranżacje i świetne wokale zapewniają Dikandzie miejsce w ścisłej czołówce zespołów folkowych, stojąc na równi z Kapelą Ze Wsi Warszawa. Na płycie gościnnie pojawił się na nim m.in. Krzysztof Trebunia-Tutka, oraz muzycy współtworzący niegdyś Dikandę - kontrabasiści Paweł Baska i Tomasz Pikulski.

a.k.

środa, 10 listopada 2010

Tydzień w skórze Roma

Jak żyje się Romom w kraju, w którym jest ich najwięcej? Aby się tego dowiedzieć, dziennikarz Adevărul podszył się pod jednego z nich. Nie odczuł dyskryminacji, lecz coś w rodzaju powszechnej pogardy.


Nigdy jeszcze Cyganie nie byli aż tak obecni w debacie publicznej. 8 tysięcy rumuńskich Romów wydalono w tym roku z Francji, ale połowa z nich już tam wróciła. Jakie są ich szanse na to, że zostaną zaakceptowani w Rumunii? Zrozumiałem to, gdy na tydzień włożyłem strój Cygana – kapelusz, pstrokatą koszulę, skórzaną kurtkę i welurowe spodnie.

poniedziałek, 8 listopada 2010

Jak pomagać Romom? Warsztaty w Willi Decjusza

Dziś rozpoczęły się trzydniowe warsztaty dla asystentów edukacji dzieci romskich i nauczycieli wspomagających z małopolskich szkół. Władze województwa chcą w ten sposób zintegrować społeczność i poprawić jakość kształcenia młodych Romów.


Asystent romski pomaga uczniom romskim w kontaktach ze szkołą. Współpracuje z rodzicami i nauczycielami. Pilnuje, żeby dziecko miało odrobione lekcje i żeby docierało do szkoły. Rozwiązuje konflikty. To właśnie dzięki asystentom wiele dzieci romskich w Małopolsce trafiło do szkół i kontynuuje naukę.

sobota, 6 listopada 2010

Jest dyskusja, będzie problem? Chcą robić serial o nielegalnych imigrantach

FX po raz kolejny pokazało, że nie boi się odważnych projektów. Według doniesień serwisu Deadline.com, stacja rozwija serial o temacie, który wywołuje burzliwą dyskusję w USA - nielegalnej imigracji. O czym ma być dokładnie ta nowa produkcja?


Serial jest reklamowany jako połączenie ''Chinatown'' i ''Traffic'', a jego pomysłodawcą jest Chap Taylor (''Zmiana pasa''). Natomiast w roli reżysera pojawi się Rodrigo Garcia (''In Treatment'', ''Six Feet Under'', ''Carnivale''). Taylor chce zrealizować opowieści o prywatnych detektywach, ale skupiając się bardziej na głównych bohaterach niż na formie. Twórca powiedział, że powróci do esencji historii o takich postaciach. Główny bohater w jego serialu będzie bezsilną jednostką, która staje w obronie innych maluczkich w skorumpowanym mieście. Wzorem mają być powieści Raymonda Chandlera z prywatnym detektywem Philipem Marlowem.

Wrocławski komiks ma uczyć tolerancji wobec Romów

By łamać stereotypy o Cyganach, wrocławska fundacja Prom przygotowuje komiks o historii europejskich Romów. To pierwsza taka publikacja w naszym kraju, a być może nawet w całej Europie. Adresowana jest głównie do dzieci i młodzieży. Książka ukaże się w styczniu.


Fundacja Integracji Społecznej "Prom" od lat zajmuje się we Wrocławiu problemami mniejszości romskiej. Kiedyś prowadziła pierwszą w mieście świetlicę integracyjną dla polskich i romskich dzieci na Brochowie. Na pomysł książki o Romach, ale nie tylko dla Romów, wpadli prezes fundacji Janusz Balkowski i Małgorzata Różycka z Departamentu Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych MSWiA, dziś przedstawicielka rządu w Radzie Europy ds. Romów.

czwartek, 4 listopada 2010

Po braterstwie nie został ślad

Polscy politycy od pewnego czasu mają gorzką świadomość, że związek między Polską i Litwą był toksyczną relacją pełną obietnic bez pokrycia i manipulacji – pisze publicystka „Rzeczpospolitej”.


Jak to możliwe, że przez prawie 20 lat mówiliśmy, że Polska i Litwa mają najlepsze stosunki w całej swej historii, a teraz się okazuje, iż nasze relacje są najgorsze w Unii Europejskiej? Co się stało ze strategicznymi partnerami? A może to partnerstwo było jedynie hasłem, które zasłaniało fatalną rzeczywistość?